Na szlaku…

on

Wyprawa na górski szlak turystyczny to świetny sposób na zagospodarowanie czasu wolnego niezależnie od pory roku.  Dla wszystkich i w każdym wieku. Ale… wyprawie na szlak mogą towarzyszyć różne niebezpieczeństwa. Powinniśmy być przygotowani na podziwianie pięknych krajobrazów oraz gotowi na czyhające na szlaku niespodzianki. Jak dobrze przygotować się do wyprawy? Kiedy jesteśmy gotowi by wyjść na szlak?

Zanim wyruszysz na szlak zbierz o nim jak najwięcej informacji. Podstawowe informacje, które powinieneś znać to:

  • długość i czas przejścia szlaku – jeśli planujesz przejść szlak mierz siły na zamiary – dostosuj długość trasy i czas przejścia do swoich możliwości.
  • przebieg szlaku – weź pod uwagę to czy szlak wiedzie przez hale czy został wytyczony ostrymi skalistymi ścieżkami.
  • wysokość nad poziomem morza – jest to szczególnie ważne ze względu na różnice w temperaturze powietrza oraz łatwości w oddychaniu.

Planując wędrówkę znajdź telefon alarmowy do najbliższego oddziału GOPR i wprowadź numer do swojego telefonu komórkowego. Przy okazji pamiętaj by naładować jego baterię. Sprawdź czy dysponujesz odpowiednim ubiorem i uzupełnij swoją apteczkę. Przygotuj do swojej wyprawy otoczenie – poinformuj recepcję o wyjściu na szlak oraz planowanej godzinie powrotu. Zarówno latem, zimą czy w długie weekendy (np. majówka w górach). Zapytaj czy hotel w górach, w którym się zatrzymałeś nie współpracuje z przewodnikiem turystycznym. Jeśli tak zapytaj go o szlak i poproś o rady. Tuż przed wyjście upewnij się, że masz przy sobie mapę.

Miłego wędrowania!