Pierwsze kroki na szlaku.

Jesteś początkującym piechurem?  Stawiasz pierwsze kroki na szlaku? Pamiętaj, że od tego co zabierzesz ze sobą w góry będzie zależał nie tylko komfort twojego wędrowania. W kryzysowych sytuacjach, od tego co wrzuciłeś do plecaka przed wyjściem na szlak, może zależeć życie twoje lub twoich towarzyszy. O czym zatem należ pamiętać? Co warto a co koniecznie trzeba zabrać? Niezbędnik piechura:

  1. mapa i kompas,
  2. telefon komórkowy z zapisanym telefonem do najbliższego oddziału GOPR,
  3. dokumenty,
  4. apteczkę,
  5. kurtę przeciwdeszczową i wiatrochronną w lecie oraz termoizolacyjną w zimie,
  6. nakrycie głowie,
  7. wodę mineralną,
  8. krem ochronny,
  9. zapałki,
  10. batona energetycznego.

Oto top dziesięciu rzeczy, które są podstawą wyposażenia plecaka każdego turysty. Sprawdź listę i przekonaj się czy dysponujesz wszystkim. Jeśli nie poszukaj sklepu, w którym będziesz mógł się zaopatrzyć w brakujące rzeczy. Pokonując długie i wymagające fizycznie trasy będzie zależało ci na ograniczeniu ciężaru. Ale z żadnej z tych rzeczy nie powinieneś rezygnować. W przypadku wyprawy w góry z towarzyszem możecie podzielić się ekwipunkiem.

Jako początkujący piechur przemyśl, czy nie warto skorzystać z usług wykwalifikowanego przewodnika turystycznego. Jeśli trasa jest krótka i mało wymagająca możesz zabrać ze sobą dziecko. Spędzając wczasy z dziećmi w górach warto od małego zakrzewiać w nich miłość do wędrowania. Jeśli wspólne wędrowanie stanie się rodzinną tradycją będziecie w ten sposób spędzać każdy wolny weekend (np. majówka w górach).