Szacunek dla potęgi gór.

Wielu z Was zapomina o podstawowej zasadzie respektu dla gór, o szacunku dla ich potęgi i bezwzględnej akceptacji. Zapominacie, że są silniejsze i większe niż Wy. Wszyscy powinni czuć respekt przed ich potęgą.

Jak małe dzieci nie możemy pojąć, że w górach nie znaczymy NIC. Wychodząc na górski szlak jesteśmy tam tylko gośćmi, tymczasowymi rezydentami, którzy niejednokrotnie nie dostali zaproszenia i wchodzą nieproszeni w inny świat.  Tymczasem tłumy rozwydrzonych turystów zalega szlaki turystyczne, schodzi z wyznaczonych stras, wyrzuca śmieci i depcze przyrodę. Braku szacunku przewodnicy i miłośnicy gór upatrują w lukach w wychowaniu młodego pokolenia. Pokolenia, które niestety oraz częściej nie ma szacunku do nikogo i niczego.

Pamiętać należy, że w górach można się zgubić i błądzić nawet kilkanaście godzin. Szczególnie w takich górach, gdzie ściśle wytyczone i dokładnie opisane ścieżki nie istnieją. W wysokich partiach gór swoje życie straciło wielu doświadczonych taterników i himalaistów. O przypadkach zasypania lawiną czy zamarznięcia nikomu nie trzeba przypominać.

Szacunku i respektu do przyrody należy uczyć już od najmłodszych lat. Jako kierunek podróży na wczasy z dziećmi obierz jedno z łatwiejszych pasm górskich. Zaszczep bakcyla, a  miłość i szacunek to przyrody pielęgnuj podczas wspólnych weekendowych wypadów – weekend Bożego Ciała. To zaprocentuje…